ADAPT TAP AND JAZZ – RESULTS FALL 2017

Students from the Drewitz School Of Dance recently were tested in the ADAPT Syllabus Jazz and Tap Examinations held on November 26 and 27 th /17. Examiners were Sherri Oberholtzer from Calgary, Alberta and Gwen Bloom from Toronto, Ontario. Results are as follows:

TAP EXAMS:

JUNIOR 1 TAP:

  • Highly Commended - Brooke Dzeryk, Grace Styre, Levi Stepp,
  • Commended Plus - Hunter McNabb
  • Commended - Sydney Ross, Mya Desrosiers, Cana Marsh
  • Pass - Sienna Kuntz, Sierra Mantei

JUNIOR 2 TAP:

  • Highly Commended - Ava Laevens
  • Commended Plus - Kylie Paterson,Sadie Smith
  • Commended - Rowyn Siever, Levi Stepp,
  • Pass Plus - Gabrielle Gedak, Samantha Carritt
  • Pass - Alexis Paton

JUNIOR 3 TAP:

  • Commended Plus - Katelyn Zukewich, Randi Milbrandt
  • Commended - Marley Nashiem, Halle Adams
  • Pass Plus - Taya Saigeon, Mackenna Empey, Alecia Wiebe, Bryanna Morrow
  • Pass - Brooklynn Ruzicka, Bryanna Morrow, Brooklynn Ruzicka, Alyssa Saccary

PRE-INTERMEDIATE 2 TAP:

  • Commended Plus– Jersey Long, Kaitlin Milbrandt, Tiana Seeman
  • Commended - Lauren Kobitz
  • Pass Plus - Emily Phillips, Kailey Kowalchuk,
  • Pass - Brielle Wakely

JAZZ EXAMS:

PRE-JUNIOR JAZZ:

  • Highly Commended – Taylor Ellis, Morgan Hase
  • Commended Plus – Aspen Mayuk, Gabrielle Deitz, Sophia Heidinger-Fornwald
  • Commended – Allie Lainton, Avery Talsma, Aubree Drabek, Tyler Zabel
  • Pass Plus – Kenley-Grayce Richardson

JUNIOR 1 JAZZ:

  • Highly Commended Plus - Grace Styre, Brooke Dzeryk
  • Highly Commended – Summer Gardiner, Sophia Fleck
  • Commended Plus – Ella Duke, Kasia Harding, Marin Burnett, Gabrielle Gedak, Josie Hurren
  • Commended – Sydney Lainton, Rylee Johnston, Mya Desrosiers, Ali Laevens, Tegan Mosley, Kelsie Wilson, Naveah Lang

JUNIOR 2 JAZZ:

  • Highly Commended Plus - Tyann Babyak
  • Highly Commended - Peyton Irwin, Hunter McNabb, Amariah Logue, Makenzie Onrait
  • Commended Plus - Rowyn Siever, Mercedes Irwin, Kaitlyn Desrosiers, Lindsay Mack, Paige Petersen
  • Commended – Ekko Sanguin, Layla Kitz, Scarlett Mercer, Miley Granberg, Sydney Ross, Rya Strilaeff
  • Pass Plus – Aurora McCutcheon, Emma Morhart, Alexis Paton
  • Pass - Abbigail Duke, Sienna Kuntz

JUNIOR 3 JAZZ:

  • Highly Commended – Randi Milbrandt, Ariadne Nagel
  • Commended Plus – Marley Nashiem, Katelyn Zukewich, Halle Adams
  • Commended - Brooklynn Ruzicka, Ava Laevens, Sadie Smith
  • Pass Plus - Bryanna Morrow, Jayla Memory, Logan Hase, Amarra Pine
  • Pass - Samantha Carritt, Maya Sands, Hailey Taylor, Kate Schmidt, Mackenna Empey, Alecia Wiebe

PRE-INTERMEDIATE 1 JAZZ:

  • Commended Plus – Lauren Kobitz, Kaitlin Milbrandt, Jersey Long
  • Commended – Emily Phillips, Kelsey Kowalchuk, Elsie Alexander
  • Pass Plus - Shayna Fichter, Codie Lemcke, Tiana Seeman, Shayla Gill, Brook Strutt
  • Pass - Savannah Perry, Lyssa Strilaeff, Madison Hrywkiw ,Jenna Fleck, Eva Salamon

Congratulations to all students!

 

All information on this site is copyright - Drewitz School of Dance 2002
Site Created and Hosted by Infuzion Technologies
Questions? Comments? e-mail the Web Master